Prevence bolesti (nejen) zad

Prevence bolesti (nejen) zad je téma, které je tak trochu opomíjené, ale o to víc potřebné. Během minulého týdne jsem dostal od svých klientů až neskutečně mnoho dotazů na téma co dělat, aby člověka nebolela záda. V následujících několika řádcích shrnu základní pravidla, kterými se řídím já osobně. Protože mě záda nebolí.

Co tedy dělat, aby záda nebolela?

Zde je několik pravidel prevence bolesti (nejen) zad

Pravidlo č. 1 – Hydratace organismu. Dostatečné zásobení těla čistou vodou je to nejjednodušší co každý může pro zlepšení kvality vlastního života udělat. Naše tělo je ze 70-80 % tvořeno vodou. Když máme vody nedostatek, nefungujeme správně. Toto tvrzení samozřejmě platí i pro svaly a meziobratlové ploténky. Řešení je jednoduché – člověk s hmotností  75 kg potřebuje denně přijmout cca 1,5 – 2,5 litrů čisté, nesycené a nedochucované vody. Množství potřebného množství vody závisí na mnoha faktorech – okolní teplota, tělesná zátěž, předchozí úroveň dehydratace, atd. Stačí použít selský rozum. S větší hmotností samozřejmě vzrůstá i potřebné množství přijímané vody.

Pravidlo č. 2 – Čím méně pohybu, tím větší pravděpodobnost bolestí. Myslím, že tohle pravidlo je minimálně stejně logické jako to první. Když se nehýbeme, naše svaly nevykonávají práci a ochabují (nebo se zkracují, což také není dobře). Ochablé nebo zkrácené svaly nemohou kvalitně vykonávat svoji funkci. Proto když dojde k jejich nenadálému zatížení a často i přetížení, reagují logicky – nastane problém. Může dojít k “zalití” svalu kyselinou mléčnou, nebo k vytvoření trigger pointu (mikro křeče), může dojít k poškození svalových vláken (natržení, případně i utržení), atd. Všechny uvedené stavy svalu vedou k jedinému výsledku – k bolesti. Řešení je jednoduché a přímé. Za každou cenu se vyhnout stereotypu nehýbání se. Máte sedavé zaměstnání? Nevadí. Nařiďte si hodinky nebo telefon a minimálně každých 50 minut nepřetržitého sezení (a dívání se do monitoru) proložte pohybem. Vstaňte ze židle. Udělejte několik kroků, protáhněte se. Zacvičte si 5 minut kancelářské kalanetiky (na tu nepotřebujete ani cvičební úbor, ani žádné nářadí). Důležitý je pohyb, okysličení svalů a mozku, protažení svalových struktur. Co se hýbe, to nestagnuje! Hýbejte se. A nezapomeňte ani na pravidelný přísun pohybu a cvičení minimálně 2 – 3 x týdně po dobu alespoň 45 nepřetržitých minut. Formu a intenzitu si každý zvolte dle svých preferencí. Klíčem je pravidelnost, alespoň střední zatížení kardiovaskulárního systému a hlavně radost ze cvičení. Nakonec, děláte to pro sebe :-).

Pravidlo č. 3 – Čím větší nadváha, tím větší šance na bolesti. Jsem přesvědčen, že logika se nevyhla ani tomuto pravidlu. Čím větší váhu musí váš kosterní a svalový systém nést, tím více je namáhán a leckdy i přetěžován. Řešení je opět nasnadě. Úprava životosprávy (zdravě jíst se dnes dá snadněji než kdykoliv v minulosti), zvážení návštěvy výživového poradce + dodržování pravidel č. 1 a 2.

Pravidlo č.4 – Když si nevím rady, tak se zeptám těch, kteří mi umí poradit. Je mi jasné, že náhlá změna životosprávy, nastavení cvičení, změna jídelníčku, to všechno je obrovská spousta informací a zvládnout to jen vlastními silami není jednoduché (ale ne nemožné). Proto se ptejte. Čtěte. Googlujte. Zkrátka najděte si ten informační zdroj, který je vašemu srdci nejbližší a ponořte se do světa nových možností. Stojí to za to!

Pravidlo č. 5 – Začít je jednoduché, ale vytrvat umí jen ti, co opravdu chtějí uspět. Když se začíná s jakoukoliv změnou, tak je člověk nadšený. Ale když cvičení začne trochu “bolet”, a “není čas” pořád myslet na pravidelný příjem tekutin nebo dokonce pravidelně připravovat zdravé jídlo, nastane bod zlomu. Je to okamžik, kdy téměř 80% neustálých začátečníků skončí se svým přerodem a vrátí se do osvědčené náruče starých a jednoduchých stereotypů a bolestí. Vytrvejte. A když ochabuje vůle, využijte třeba i služeb osobního trenéra. Ten vám vůli dodá.

Pravidlo č. 6 – Děláte to pro sebe. Tohle je moje poslední, ale snad nejdůležitější pravidlo. Řekněte si ho schválně ještě jednou a v 1. osobě jednotného čísla: “Dělám to pro sebe”. To je přeci skvělá zpráva. Pracujete pro sebe. Pro svůj lepší život. Pro svoje bytí bez bolestí. Pro možnost normálně fungovat. Děláte to pro možnost vrátit se k vysněným rolím svého života – být sportovec, být máma nebo táta co může běhat a dělat “blbiny” se svými dětmi, zkrátka být schopný žít normální život.

Pakliže jste se rozhodli žít bez bolestí, zkuste mých 6 pravidel. A jestli vás v samotném začátku omezují bolesti pohybového aparátu nebo se snad ozvou kdykoliv v průběhu vašeho nového aktivního bytí, nevěšte hlavu. Odborníků, kteří vám dokáží s akutní nebo chronickou bolestí svalů a kloubů pomoci je dost 🙂

Petr Blatný – Masáže Kuřim

Specializuji se na Dornovu terapeutickou metodu, terapeutické masáže, odstraňování bolestivých blokád, nápravu špatných pohybových návyků a znovuzískání radosti z pohybu bez bolesti. Provádím poradenství a diagnostiku statiky pohybového aparátu. Praktikuji Tradiční Čínskou Medicínu a Fytoterapii. Poskytuji Lokální Kryoterapii se zaměřením na odstraňování bolestí a řešení úrazových a poúrazových stavů. Aplikuji Kineziologický tejping. Provozuji poradenství. Vše neinvazivní, vstřícnou formou, respektující aktuální stav Vaší fyzické kondice a Vašeho zdraví.