Bolest lokte při používání počítačové myši je dalším hojně rozšířeným trápením naší civilizace.
“Bolí mě předloktí při práci na počítači a při používání myši. Nemůžu bolestí udržet ruku na volantu. Vymalovala jsem válečkem celý byt a teď mě strašně bolí předloktí a nic neudržím v ruce …”
Poznáváte se v některé z těchto vět? Zažili jste nebo zažíváte něco obdobného? Pokud ano, nevěšte hlavu. Úleva od bolesti lokte je na dosah ruky.
V dnešním článku se budeme zabývat poměrně častým problémem současné populace, a to nadměrně zatížených svalů – extenzorů (natahovačů) předloktí, ruky a prstů.
Mezi ty, kdo pociťují bolesti v zadní (svrchní) části předloktí, s nimi spojené bolesti vnějšího okraje lokte a často přidružené bolesti nebo též pocit slabého nebo nedostatečného úchopu dlaní, patří všichni ti, kdo intenzivně pracují s počítačem, zejména však s myší. Dále sem patří sportovci, manuálně pracující, řidiči apod.
Pokud tedy pociťujete bolest v předloktí, trápí vás citlivý vnější okraj lokte nebo nemůžete pevně dlaní udržet například volant při řízení, jsou vysoce pravděpodobné dvě mechanismem vzniku zcela rozdílné, přesto pocitově identické příčiny těchto bolestí.
První, mnohem častější příčinou, je výskyt spoušťových bodů (trigger pointů – míst citlivých na dotek nebo tlak) ve svalové skupině extenzorů (natahovačů) předloktí. S lokalizací a ošetřením těchto spoušťových bodů vám může pomoci zkušený terapeut/masér. Během samotného ošetření je aplikován akupresurní tlak na detekované spoušťové body s citelnou a rychlou úlevou bolestivosti. V přímé závislosti na stupni a délce přetěžování extenzorů předloktí je potřeba případného opakovaného ošetření spoušťových bodů, s cílem dosažení úplného vymizení bolestivosti nebo omezení síly úchopu.
Druhou možnou příčinou bolesti je entezopatie, tedy bolestivost úponu svalu na kost po jeho akutním (úrazovém) či chronickém přetížení. Lidově se tento stav označuje také jako “tenisový loket”. Takto přetížený úpon je narušen drobnými trhlinami, které se následně hojí jizvami, které se při opětovném zatížení projevují bolestivostí. Tento stav je v podstatě zánětem a je primárně léčen klidovým režimem a podáváním analgetik. Samozřejmě pod dohledem lékaře.
Pokud vnímáte jakoukoliv dlouhodobější nebo opakovanou bolest, je vždy rozumné pátrat po její příčině. Bolest je vzkaz od našeho těla, že něco není v pořádku. A jako se vším, čím dříve bolest začnete řešit, tím dříve a snadněji ji lze odstranit.
Petr Blatný