Skolióza páteřních obratlů je poměrně hojně rozšířenou formou dysfunkce opěrného aparátu. Principem skoliózy je stranové neboli laterální vychýlení obratlů z jejich normální přirozené pozice. Kromě stranového vychýlení obratlů velmi často souběžně dochází i k rotaci obratlů kolem jejich svislé (mediální) osy.
Skolióza vzniká v důsledku dysfunkce statiky lidského těla. Vzniká tedy tam, kde je středová osa statiky těla nakloněna na pravou nebo levou stranu. Hlavní příčinou vychýlení statické osy lidského těla je nestejná délka dolních končetin. Právě ona rozdílná délka nohou je hlavní příčinou vzniku a rozvoje skoliózy.
Stranově vychýlená osa statiky těla logicky posune i těžiště a postavení hlavy. A to se mozku vůbec nezamlouvá. Nechce být nakloněn na pravou nebo levou stranu. Mozek proto okamžitě sáhne po korekčních mechanismech, které jeho stranový náklon vrátí opět do normálu. A protože mozek potřebuje sjednat nápravu vyosení hlavy okamžitě, vůbec nebere ohled na méně důležité systémy těla, které donutí přejít do dysfunkčních a nefyziologických poloh a stavů.
Klasickým případem tohoto jednání mozku je skoliotické vyosení páteřních obratlů. Mozek zadá pokyn paraspinálnímu svalstvu, aby v bederní sekci na straně kratší dolní končetiny významně zvýšilo svalové napětí, a naopak svalstvo na straně beder delší dolní končetiny více rozvolní. Výsledkem je permanentní zvýšení tahu na transverzální výběžky bederních obratlů na straně kratší končetiny, což v dlouhodobém měřítku vede ke stranovému, případně i rotačnímu posunu dotčených obratlů. Skolióza je na světě.
Identickým způsobem mozek následně působí i v hrudní a krční sekci páteřních obratlů.
Skolióza může mít formu jednostranného vybočení obratlů, které je obecně označováno jako skolióza typu C, nebo formu oboustranného vybočení obratlů, kdy vrcholy křivky stranového vybočení leží na opačné straně páteře, tedy ve tvaru písmene S.
Ano. Na tomto místě chci zásadním způsobem zdůraznit, že skoliotické vybočení páteřních obratlů lze úspěšně řešit. V naprosté většině případů je možné skoliózu nejen zastavit, nýbrž i zcela a úplně odstranit a postavení páteřních obratlů navrátit do přirozeného postavení.
Zásadním prvkem úspešnosti korekce skoliózy je její včasné řešení, kdy dysfunkční postavení páteřních obratlů ještě nedosáhlo extrémních poloh spojených s nezvratnou destrukcí obratlových těl, meziobratlových skloubení a meziobratlových plotének.
Korekce skoliózy je možná v jakémkoliv věku. Tedy nejen u dětí, ale i u dospělých jedinců.
Ve své praxi mám provedeny desítky úspěšných a úplných korekcí dysfunkčních skoliózních postavení páteřních obratlů. Na našich webových stránkách máme publikovánu i případovou studii zabývající se tímto tématem, včetně fotografické dokumentace stavu před a po korekci. Ke korekci skoliózy páteře používám Dornovu terapeutickou metodu v kombinaci s aplikací kineziologických tejpů a hlavně nezbytných a pro úspěšné vyřešení skoliózy zcela zásadních fixačních cviků.