V tomto videu vás provedu krok za krokem v postupu samoošetření formou instalace tejpu na přední holenní sval (musculus tibialis anterior), který umí být při svém přetížení opravdu velmi bolestivý.
Přední holenní sval často trápí běžce, ale nejen je. Jeho přetížení může způsobit i nevhodně zvolená, zejména letní, obuv. K přetížení předního holenního svalu nejčastěji dochází dlouhodobým epizodním přetížením svalu, zejména nadměrnou dorzální flexí chodidla, tedy pohybem, kdy člověk vědomě či nevědomě při chůzi a běhu, přílišně přitahuje špičku chodidla směrem k holeni. Tento pohyb je často bezděčně vykonáván, když je obuta obuv bez pevné paty. Přílišným nazdvihováním špičky chodidla se zabraňuje sklouzávání boty z chodidla, a pokud je tento pohyb dostatečně dlouhý, zaručeně přetíží přední holenní sval.
Typickým příkladem je podstoupení dlouhých letních procházek v plážové obuvi. U běžců je přetížení tohoto svalu převážně způsobeno chybnou motorikou došlapu, kdy je preferován došlap na patu a extenzivně se při došlapu přivyzvedává špička chodidla. Ve videu popsaný postup samoošetření vás naučí účinnou formu tejpování, které umí problém přetíženého předního holenního svalu vyřešit, případně zásadním způsobem zlepšit. Důležitá je ovšem správná aplikace tejpu a její následná opakovaná reinstalace až do úplného vymizení obtíží.
UPOZORNĚNÍ: Svépomocné ošetření dle tohoto videa provádíte výhradně na své vlastní nebezpečí a zříkáte se jakýchkoliv právních nároků vůči autorovi tohoto videa. V případě jakýchkoliv nejasností nebo při výskytu bolesti samoošetření přerušte a nepokračujte v něm. Před započetím samoošetření se o jeho vhodnosti poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Při alergické reakci na tejp nebo leukoplast samoošetření NEPROVÁDĚJTE.