Entezopatie, neboli česky zánět úponu, šlachy nebo kloubního pouzdra, je velmi bolestivým stavem.
Mezi nejčastější entezopatie patří jednoznačně akutní nebo chronický zánět úponu natahovačů předloktí, na kotvícím hrbolku vřetenní kosti předloktí v její loketní části. Lidově se tomuto bolestivému stavu říká tenisový loket. Medicínská praxe tento stav nazývá radiální epikondylitida.
Ať už tento stav nazveme jakkoliv, jedno je jisté. Opravdu hodně to bolí. Navíc, klasická léčba tenisového lokte je velmi zdlouhavá. Zahrnuje klidovou konzervativní léčebnou fázi, kdy je loket v naprostém klidu (často i v závěsu na krku) v řadě několika týdnů. Na tuto fázi navazuje fáze rehabilitační, většinou zaměřená na mobilizaci svalové a kloubní tkáně, často podpořená elektroléčbou. Výsledek však nebývá moc přesvědčivý.
Tenisový loket jako takový je zánětlivý proces, který vzniká dlouhodobým nadužíváním a přetěžováním natahovačů předloktí. Tedy svalů, které se napnou tehdy, když hřbet své ruky ohýbáte směrem k horní straně předloktí (dorzální flexe).
Přetížení natahovačů předloktí se netýká jen tenistů. Naopak. V dnešním on-line světě naprostá většina tenisových loktů vzniká pěkně v klidu a pohodlí, nadměrným používáním klávesnice, myši a mobilních telefonů. Stovky hodin měsíčně strávených u PC se prostě někde projevit musí.
Jak tedy tenisový loket zvládnout moderním a rychlým způsobem? Jde to vůbec?
Jde to. Jako první je potřeba vyřešit akutnost celého problému, kterou je úporná bolest. Jako osvědčený prostředek potlačení bolesti a rapidního útlumu zánětu funguje lokální kryoterapie. Aplikace extrémního chladu přímo na místo zánětu dokáže během chvilky významně snížit pociťovanou bolest a zároveň nastartuje akcelerované hojení zánětu. Více o lokální kryoterapii najdete zde.
Druhým krokem je aplikace tejpů. Tejpy, správně a odborně instalované, sníží tah postižených svalů a úponů, zkvalitní a zintenzivní správnou funkci lymfatického systému, a tím umožní rapidní nástup ozdravných procesů. Výsledkem je okamžitá úleva od bolesti. Bolest s každým dnem nošení nainstalovaných tejpů více a více ustupuje.
Třetím krokem je úprava stravy. Tenisový loket je projevem akutního zánětlivého procesu. Jako každý zánětlivý proces, i tenisový loket rád bují v kyselém prostředí. Proto je zapotřebí upravit příjem potravy tak, aby její skladba napomáhala procesu hojení a né ho sabotovala. Návody, doporučení a recepty na protizánětlivou stravu (a mnoho dalších informací) najdete v našem ebooku Zbavte se bolestí.
Co říci na závěr. Tenisový loket je bolestivá a nepříjemná věc. Dobrou zprávou je, že se s tímto stavem dokážeme vypořádat poměrně rychle.
Tak ať se vám tenisový loket pokud možno vyhne. A pokud ne, rádi se o vás postaráme.