Když půjdu k samotnému prameni Dornovy metody a dovolím si citovat přímo jejího tvůrce Dietera Dorna, konkrétně z úvodní pasáže knihy Léčení Dornovou Metodou (© Poznání 2005, ISBN 80-86606-32-5), kterou Dieter Dorn napsal společně s Gerdou Flemming, tak na stránce č. 10 stojí:
„Dornovou metodou můžeme šetrně ošetřovat páteř a klouby a nesprávně stojící obratle uvádět do správné polohy tlakem palce, aniž bychom poškodili šlachy, vazy nebo svaly“.
Na stránce č.11 a 12 je tato citace ještě doplněna o zásadní fakt, cituji:
„Základní zásadou této metody je, že ošetření nesmí překročit práh bolesti. To ovšem neznamená, že napravování obratlů probíhá vždy bez bolesti.“
O několik řádků níže je ještě jedna zásadní informace, cituji:
„Když je bolest při napravování natolik nepříjemná, že jí uhýbáte, musí být ošetření přerušeno. Každá bolest je výkřikem duše. Tuto skutečnost bychom měli mít vždy na zřeteli, a proto se důsledně držíme zásady, že při bolesti je vždy nutné terapii přerušit. Uzdravení si nesmíme vynucovat.“
Tato myšlenka Dietera Dorna a Gerdy Flemming mluví jasně. Dornova metoda je neinvazivní a nebolestivá terapie, která sice počítá s možností vzniku bolestí v průběhu její aplikace, ale zároveň v případě, že se bolest stane intenzivní, jednoznačně a neoddiskutovatelně trvá na přerušení terapie.
Osobně za nejzásadnější a nejsilnější myšlenku Dornovy terapie považuji autorovo připomenutí nezbytnosti pokory při aktu léčení – Uzdravení si nesmíme vynucovat.
Terapie Dornovou metodou vychází ze dvou základních principů. Tím prvním je, že pokud tělu navrátíme jeho přirozenou statiku správným nastavením kloubních spojení a postavení kostí, tělo už si následně samo dokáže pomoci od zbytečných bolestí, protože může znovu normálně fungovat.
Druhým principem je, že ke správnému nastavení kloubů a kostí využíváme zapojení přirozených pohybů a uvolňování či napínání svalstva těla samotného, za jen minimálního či zcela žádného použití vnější síly. Například k ustavení správného postavení kyčelního kloubu není zapotřebí téměř žádná terapeutova síla. Za potřebí je zapojení znalostí anatomie, fyziomotoriky lidského těla a samozřejmě určitá míra zkušenosti a schopnosti palpačně vnímat děje ve svalových a kloubních strukturách ošetřovaného.
Správně provedená terapie Dornovou metodou je skutečně nebolestivá. V průběhu její aplikace může dojít k výskytu nepohodlí nebo dokonce i bolesti. Nicméně jen ojediněle a na velmi krátkou dobu. Mějte tedy prosím na paměti, že když by vaše osobní zkušenost s aplikací Dornovy metody byla bolestivá, pak je nezbytné tuto skutečnost ihned a nahlas s terapeutem komunikovat. Dobrý terapeut vaši případnou bolest bude neustále monitorovat a okamžitě na ni bude i reagovat.
Pokud tomu tak nebude, nechám na vašem uvážení, zda nenastal čas pro hledání jiných, nových možností ošetření Dornovou metodou.
A nezapomeňte, že normální je žít bez bolestí.
Ve videu a článku byla použita citace z knihy: “LÉČENÍ DORNOVOU METODOU – Praktická kniha šetrné terapie páteře a kloubů; Dieter DORN, Gerda FLEMMING; Poznání 2005, ISBN 80-86606-32-5, několik vět ze str. 10, 11 a 12.”