Akutní zranění svalových struktur a fascií, zejména jejich ruptury, jsou poměrně bolestivé a běžný způsob života omezující stavy.
Klasickým a poměrně častým případem takového poranění je ruptura vnitřní hlavy trojhlavého lýtkového svalu (m. gastrocnemius caput mediale). Při natržení tohoto svalu dojde k prudké bolesti a následné okamžité nemožnosti samostatné chůze.
Na základě dlouhodobých a hlavně častých ošetřování tohoto konkrétního poranění jsem si empiricky ověřil, že nezbytnou podmínkou úspěšného a hlavně krátkého času hojení, je nezbytné co nejdříve od momentu úrazu nasadit aplikaci lokální kryoterapie v kombinaci se speciální tejpovací technikou.
Používám reaplikační schéma lokální kryotearpie 5 po sobě následujících dní, 2 dny volna a opět 5 po sobě následujících dní. Přitom hned při prvním ošetření je vhodné aplikovat i lymfatický tejp, pro podpoření vstřebávání rupturou vzniklého hematomu, který následně v průběhu 3 dne vyměňuji za tejp svalově inhibiční, který zásadním způsobem pomáhá snížit bolest, umožňuje samostanou chůzi (samozřejmě ne zcela plnohodnotnou, ale bez berlí) a zásadně urychluje hojení ruptury.
Celkový proces hojení svalové ruptury je pak velmi akcelerovaný, výrazně méně bolestivý a umožňuje návrat k běžné chůzi a pohybu o mnoho týdnů dříve, než při klasickém konzervativním způsobu léčby.