Artróza kyčelního kloubu (latinsky Coxathrosis), je nezvratné destruktivní poškození tkání a struktur tohoto skloubení.
Všeobecně platným a předpokládaným faktem je, že s narůstajícím věkem dochází k faktickému opotřebení veškerých kloubních spojení lidského těla. Je to proces přirozený a nevyhnutelný. I přes regenerační a revitalizační schopnosti lidského těla všechny jeho součásti v průběhu času stárnou a postupně degradují.
Intenzita opotřebení kyčelního skloubení se z hlediska artritických změn dělí na čtyři základní stupně. I. a II. stupeň je považován za mírnější formu s plnou či téměř plnou funkcionalitou. III. a IV. stupeň je už formou závažnou až afunkční (kloub již částečně či zcela nemůže vykonávat svoji funkci).
Jednou z hlavních příčin akcelerovaného vzniku artrózy kyčelního kloubu u široké populace je jednostranné přetížení těla způsobené dysfunkční statikou. Laterální (stranové) vybočení statické osy lidského těla je nejčastěji zapříčiněno nestejnou délkou dolních končetin. Delší dolní končetina, jejíž prodloužení je způsobeno nefyziologickým zvětšením kloubní štěrbiny kyčelního či kolenního skloubení, přenese větší část tělesné váhy člověka na nohu kratší.
Struktury a tkáně kyčelního skloubení kratší nohy jsou pak neúměrně přetíženy, kloubní štěrbina se zmenšuje a nastává nezvratná, akcelerovaná a rapidní devastace kyčelního kloubu. Ta je pak mnohonásobně větší a závažnější, nežli v případě běžného opotřebení kloubního spojení způsobeného běžným způsobem života.
Lze řešit akcelerovanou devastaci kyčelního kloubu způsobenou dysfukční statikou lidského těla? Ano. Nebolestivým navrácením statické osy lidského těla do její fyziologické, tedy mediální roviny, lze okamžitě zastavit destrukci kyčelního skloubení kratší dolní končetiny. K dosažení tohot cíle používám sofistikovaného postupu neinvazivní recentrace kyčelního kloubního spojení delší dolní končetiny, tedy přímé aplikace Dornovy terapeutické metody.